پرخاشگری منفعلانه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرخاشگری منفعلانه در روابط

[/vc_column_text][vc_column_text]

حتی در بهترین رابطه ها هم همیشه اندکی پرخاشگری منفعل وجود دارد.

پرخاشگری منفعلانه: نوعی بیان غیرمستقیم خصومت است. زمانی که فرد نمی‌تواند حرف خود را به صورت مستقیم بیان کند یا برای اینکه نمی‌خواهد نارضایتی در رابطه اش به‌وجود بیاید، واکنش خود را با رفتارهای موذیانه به صورت تعلل، طعنه، یک دندگی، ترش رویی، یا انجام ندادن عمدی وظایفی که به او محول شده‌است، به شکل ظریفانه‌ای تلافی می‌کند.

دوست و همسایه من این داستان مهم را آخرین باری که شوهرش موافقت کرد که خرید مواد غذایی خانواده را انجام دهد، در وبلاگ من به اشتراک گذاشته بود.

«من معمولا خرید مواد غذایی را برای خانواده‌ام انجام می‌دهم. همسرم از این کار من قدردانی می‌کند، زیرا خرید مواد غذایی از جمله وظایف خانگی است که او کمترین علاقه‌ای به آن ندارد. من سعی می‌کنم تا جایی که می‌توانم از او ‌درخواست نکنم این کار را انجام دهد، مواردی وجود دارد که چاره دیگری ندارم؛ بنابراین، او کیف خرید را برداشته، بدون رغبت از خانه بیرون می‌رود و بعد از خرید در فروشگاه مواد غذایی به خانه برمی‌گردد. آخرین بار، بعد از اینکه من همه خریدها را دسته بندی کردم، متوجه شدم که من شیر برنج خواسته بودم و او شیر سویا خریده بود، من پنیر سوئیسی خواسته بودم و او پنیرآمریکایی خریده بود، من نان گندم خواسته بودم و او نان تست خریده بود و …بدین ترتیب لیست ادامه می‌یابد و شما متوجه نکته‌ای می‌شوید. نیازی به گفتن نیست، من دیگر از او نمی‌خواهم به خرید مواد غذایی برود».

در واقع این زن، نمونه بارزی از روراستی و جسارت است و من آن‌ها را یک «زوج خوشبخت» می‌دانم.

با این حال، حتی در سالم ترین رابطه‌ها نیز همیشه به نظر می‌رسد پرخاشگری منفعل اتفاق می افتد. چرا در بسیاری از ازدواج‌ها، چنین رفتارهای دوگانه در حال رشد است؟ دو دلیل مخرب وجود دارد:

  1. رفتار پرخاشگرانه منفعل، روش ساده‌ای است.
  2. رفتار پرخاشگرانه منفعل، یک عادت رفتاری است.

رفتار پرخاشگرانه منفعل، روش ساده‌ای است

پرخاشگری منفعلانه یک روش عمدی و پنهان برای بیان احساسات پنهانی خشم است. شخصیت پرخاشگر منفعل، مدام خشم خود را به صورت غیرمستقیم یعنی به تعویق انداختن، اخم کردن، فراموش کردن و ناکارآمد بودن عمدی، در اغلب موارد بیان می‌کند. حتی کسانی که به طور معمول در ارتباطات خود روراست و صادقانه عمل می‌کنند، ممکن است در زمان‌های خاصی رفتارهای پرخاشگرانه منفعلانه داشته باشند.

درزندگی زناشویی، همسران اغلب رفتار پرخاشگرانه منفعلانه را به عنوان یکی از ساده‌ترین روش‌ها بکار می‌برند؛ به عبارت دیگر، فردی می‌خواهد به درخواست طرف مقابل «نه» بگوید، اما متوجه می‌شود که انجام این کار احتمالا منجر به اختلاف خواهد شد. برای جلوگیری از ناراحتی موقت، به صورت شفاهی با خواسته طرف مقابل موافقت می‌کند اما به لحاظ رفتاری، انجام آن را به تأخیر می‌اندازد یا بسیار ماهرانه مطابق با خواسته خودش به گونه‌ای هرچند ناخوشایند پاسخ می‌دهد، به این امید که در آینده، دیگر از او خواسته نمی‌شود چنین کاری را انجام دهد. خوشبختانه رفتارهای پرخاشگرانه منفعلانه در موقعیت‌های خاص در زندگی، حتی در لحظات پریشانی، زمانی که به طور مستقیم و مستمر با آنها مواجه می‌شویم، معمولأ قابل کنترل هستند.

رفتار پرخاشگرانه منفعل، یک عادت رفتاری است

برخی رفتارهای پرخاشگرانه منفعلانه از نوع شخصیتی ریشه‌دار عمیق هستند‌، نه اجباری که در موقعیت‌ها و شرایط مختلف بر ما تحمیل می‌شود تا چنین رفتارهایی را از خود بروز دهیم. هنگامی که کودک در محیطی قرار می‌گیرد که در آن ابراز خشم او تحمل نمی‌شود، یاد می‌گیرد از روش غیرمستقیم و پرخاشگرانه منفعلانه برای بیان خود استفاده کند. بعد از ازدواج، این فرد به همسرش واکنش شدید همچون زمانی که که والدینش بیان احساسی او را سرکوب می‌کردند، نشان می‌دهد. همسرانی که واقعا همدیگر را دوست دارند، اهداف و عادت‌های پرخاشگرانه منفعلانه نهادینه شده، برایشان قابل قبول نیست و وقتی چنین رفتارهایی از همسرشان سر می زند، آسیب می‌بینند، گیج و ناامید می شوند و رابطه، اغلب به نقطه جوش آورده می شود.

یکی دیگر از جنبه‌هایی که باعث می‌شود پرخاشگری منفعلانه، همچون سمی در زندگی عمل کند، این است که چگونه برای نسل بعدی الگو می‌شود. بچه‌های والدین پرخاشگر منفعل، یاد می‌گیرند خشم خود را به‌صورت غیرمستقیم بیان کنند. آن‌ها با این باور که خشم بد است و پنهان کردن خشم، درست، سالم و مناسب است، رشد می‌کنند. پرخاشگری منفعلانه مزمن می‌تواند به همان اندازه که پرخاشگری فیزیکی به زندگی و خانواده آسیب می‌رساند، زیان‌آور باشد و نیاز است، تلاش‌ها روی تغییرات رفتاری بلندمدت متمرکز شود.

 

 

برگرفته از مقاله سیگنه ویتسون[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات

Call Now Buttonتماس بگیرید