تفسیر و کاربردهای بالینی آزمون وکسلر (کودکان ۶ تا ۱۶ سال)

نوروفیدبک

به گواه بسیاری از انجمن‌های علمی و پژوهشی معتبر دنیا، آزمون هوش وکسلر نه تنها در میان آزمون‌های هوش بلکه در بین کلیه آزمون‌های روان‌شناختی مورد استفاده در مجموعه‌های درمانی و پژوهشی، پرکاربردترین آزمون به شمار می‌رود و از جایگاهی ممتاز در سنجش و ارزیابی‌های روان‌شناختی برخوردار است. این اهمیت به واسطه کاربردهای بسیار زیادی است که این آزمون در حوزه‌های متنوع علمی و کاربردی روان‌شناسی دارا است. آگاهی از توانش‌های عقلانی و شناختی، تشخیص اختلالات یادگیری، تشخیص اثرات صدمات مغزی بر فعالیت‌های ذهنی و شناختی، شناسایی مکانیسم‌های شناختی زیربنایی عملکرد تحصیلی و بررسی اثربخشی برنامه‌های آموزشی، بخشی از این کاربردهای متنوع است. علی‌رغم این کاربردهای تفسیری متعدد و مهم، به نظر می‌رسد بیشتر تمرکز بر نمره‌گذاری و روش اجرای آزمون وجود داشته است. لذا در کارگاه آموزشی پیشنهادی تلاش خواهد شد دلالت-های بالینی و تفسیری این آزمون با استناد به شواهد پژوهشی آموزش داده شود. در این دوره روش اجرا و نمره‌گذاری آزمون به طور عملی آموزش داده خواهد شد و تفسیر نمرات نیز به صورت نظری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 سرفصل‌ها و محتوای دوره آموزشی:

  • شناسایی قوت‌ها و ضعف‌های شخصی و هنجاری کودک
  • در آزمون وکسلر نمرات بالا و پایین در شاخص درک کلامی بیانگر چه چیزی است؟ (تفسیر عملکرد در خرده آزمون‌های واژگان، شباهت‌ها، درک مطلب، اطلاعات و استدلال)
  • نمرات بالا و پایین در شاخص سرعت پردازش بیانگر چه چیزی است؟ (تفسیر عملکرد در خرده‌آزمون‌های حساب، رمزنویسی، نمادیابی و خط زنی).
  • نمرات بالا و پایین در شاخص استدلال ادراکی بیانگر چه چیزی است؟ (تفسیر عملکرد در خرده‌آزمون‌های طراحی مکعب‌ها، مفاهیم تصویری، استدلال تصویری، تکمیل تصاویر).
  • نمرات بالا و پایین در شاخص حافظه کاری بیانگر چه چیزی است؟ (تفسیر عملکرد در خرده‌آزمون‌های فراخنای ارقام، توالی حروف، حساب).
  • نیمرخ عملکرد کودکان دارای اختلالات یادگیری در خرده‌آزمون‌های وکسلر چگونه است؟
  • چگونه می‌توان از آزمون وکسلر برای تشخیص و درمان اختلال‌های یادگیری استفاده کرد؟
  • نیمرخ عملکرد کودکان ADHD در خرده‌آزمون‌های وکسلر چگونه است؟
  • چگونه می‌توان از آزمون وکسلر برای تشخیص کودکان ADHD استفاده کرد؟
  • با هدف افزایش دانش نظری تفسیر شاخص‌ها و کاربردهای بالینی آزمون وکسلر ارتقای مهارت عملی تفسیر آزمون وکسلر و بهره‌مندی از آن در تشخیص و درمان اختلال‌های یادگیری و ADHD شرکت در این دوره برای دانشجویان رشته روان‌شناسی ضروری است.

 

شرکت در این دوره برای تمامی متخصصان و علاقمندان علوم انسانی بلامانع است.

مدت زمان دوره : ۸ ساعت

روز زمان برگزاری : روز پنجشنبه، ساعت ۹ تا ۱۷

تاریخ برگزاری : ۷ شهریورماه  ۱۳۹۸

این متن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه